Konferencja podsumowująca realizację projektu Konsorcjum Erasmus+ 2024/2025

W dniu 16 czerwca w Zespole Szkół Mechanicznych w Rzeszowie odbyła się konferencja podsumowująca realizację zagranicznych praktyk zawodowych w ramach programu Erasmus+ realizowanego przez Konsorcjum, którego liderem jest firma EDU-IT.

Podczas spotkania obecni byli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Jarosławiu  – Wydział Edukacji i Spraw Społecznych – Anna Petynia /Zastępca Naczelnika oraz Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa – Blanka Szlachta/Inspektor .

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele szkół wchodzących w skład konsorcjum: Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie; Zespół Szkół Energetycznych im. gen. Władysława Sikorskiego w Rzeszowie; Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie; Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego im. Felicjana Dzierżanowskiego w Łańcucie; Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu; Zespół Szkół Technicznych w Łańcucie; Zespół Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie, Zespół Szkół Mechanicznych, Zespół Szkół Technicznych w Mielcu, Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu oraz Zespół Szkół Samochodowych.

Podczas spotkania zaprezentowano podsumowanie praktyk zagranicznych w Turcji, na Cyprze, w Grecji oraz Hiszpanii, a także job shadowing w Turcji. Łącznie w praktykach zagranicznych wzięło udział 66 uczniów oraz 12 nauczycieli w job shadowing.

Prezentację wygłosili również przedstawiciele firmy EDU-IT na temat założeń projektu Konsorcjum oraz programu Erasmus.  

Podczas spotkania prezentację wygłosili też praktykanci z Hiszpanii z regionu Katalonia, Carlos Figueruelo Escudero i Paula Aparicio Fuertes, którzy obecnie odbywają 3 miesięczną praktykę zawodową w lokalnych firmach. Podzielili się oni własnymi doświadczeniami z programu Erasmus w Rzeszowie.

Fotorelacja z job shadowing – Turcja

W dniach 26 – 30.05.2025 r. odbyło się szkolenie dla nauczycieli typu job shadowing w tureckim mieście Manavgat, w ramach programu Erasmus+. Istotą tej wizyty jest m.in. obserwacja lekcji prowadzonych w tamtejszych szkołach, zapoznanie się z tureckim systemem edukacji, w tym kształcenia zawodowego oraz organizacją pracy szkół zawodowych i ich bazą dydaktyczną. Zajęcia obserwacyjno-szkoleniowe odbywały w szkole o szerokim spektrum kształcenia zawodowego Manavgat Borsa Istambul MTAL / Turcja.

Nauczyciele biorący udział w szkoleniu:

Monika Różak Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie – elektronika i automatyka

Grzegorz Ciasnocha Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie – elektryka i elektronika

Andrzej Kulasa Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie – inżynieria mechaniczna

Jakub Kocan Zespół Szkół Energetycznych w Rzeszowie – elektryka i elektronika

Lucyna Rybak Zespół Szkół im. J. Groszkowskiego w Mielcu – język angielski zawodowy

Beata Gruszecka Zespół Szkół im. J. Groszkowskiego w Mielcu – hotelarstwo

Iwona Żola Zespół Szkół im. J. Groszkowskiego w Mielcu – fryzjerstwo

Paweł Kolb Zespół Szkół im. J. Groszkowskiego w Mielcu – mechatronika

Jacek Zając Zespół Szkół Technicznych w Mielcu – inżynieria mechaniczna

Anna Plizga Zespół Szkół Technicznych w Łańcucie – wicedyrektor

Maciej Bar Zespół Szkół NR 2 w Łańcucie – informatyka

Piotr Wyczarski Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego w Łańcucie – automotive

Fotorelacja z praktyk zawodowych w Turcji – Manavgat

W ramach realizowanego przez Konsorcjum projektu Erasmus+ zagraniczne praktyki zawodowe zorganizowano w Turcji w miejscowości Manavgat w dwóch grupach: w dniach 17 – 28 marca 2025r. (14 uczniów) oraz w dniach 31 marca – 11 kwietnia 2025r. (14 uczniów)

Uczniowie szkół wchodzących w skład Konsorcjum wyjechało do miejscowości Manavgat (Turcja), gdzie odbywali 2 tygodniowe praktyki zawodowe w ramach programu Erasmus+

Uczniowie reprezentowali następujące szkoły zawodowe: Zespół Szkół Mechanicznych, Zespół Szkół nr 2 w Łańcucie, Zespół Szkół Elektronicznych, Zespół Szkół Energetycznych, Zespół Szkół Samochodowych, Zespół Szkół Technicznych w Mielcu, Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu oraz Zespół Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie.

Uczniowie szkół członkowskich reprezentują następujące profile: technik informatyk, technik robotyk, technik ekonomista, technik pojazdów samochodowych, technik elektryk, technik mechatronik, technik mechanik lotniczy, technik awionik, technik programista.

Fotorelacja z praktyk w Turcji w dniach 17 – 28 marca 2025r.

Fotorelacja z praktyk w Turcji w dniach 31 marca – 11 kwietnia 2025r.

Fotorelacja z praktyk zawodowych na Cyprze – Limassol

W dniach 17 – 28 marca 2025r. 14 uczniów szkół wchodzących w skład Konsorcjum wyjechało do miejscowości Limassol (Cypr), gdzie odbywali praktyki zawodowe w ramach programu Erasmus+

Uczniowie reprezentowali następujące szkoły zawodowe: Zespół Szkół Mechanicznych, Zespół Szkół nr 2 w Łańcucie, Zespół Szkół Elektronicznych, Zespół Szkół Energetycznych, Zespół Szkół Samochodowych, Zespół Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie, Zespół Szkół Technicznych w Mielcu, Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu oraz Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu.

Uczniowie szkół członkowskich reprezentują następujące profile: technik informatyk, technik pojazdów samochodowych, mechanik samochodowy, technik elektryk, technik mechatronik, technik robotyk,
technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik geodeta.

Spotkanie z przedstawicielami pracodawców – realia rynku polskiego i zagranicznego

W dniu 15 kwietnia 2025 r. odbyło się spotkanie on-line z reprezentantami szkół wchodzących w skład Konsorcjum oraz pracodawców.

Podczas spotkania obecni byli przedstawiciele firmy EME Aero sp. z o.o. oraz Pratt Whitney Rzeszów, a także przedstawiciele edukacji zawodowej – firma EUPROJECTS z Hiszpanii.

– Pratt & Whitney Rzeszów: Pani Karolina Tucharz – Dyrektor Personalny ds. operacyjnych

– EME Aero: Pani Anna Faliszewska – Kierownik Kampusu ds. Szkoleń i Rozwoju oraz Pan Dominik Weber – Mistrz Kampusu

– Euprojects (Hiszpania): Iker Orueta i Ainhara Amutxastegi

W trakcie spotkania poruszone zostały kwestie współpracy pomiędzy szkołami, a pracodawcami, m.in.:
– współpraca ze szkołami technicznymi – potrzeby i wymagania
– pożądane kwalifikacje od uczniów
– forma wpływu na program kształcenia

Przedstawiciele edukacji zawodowej z Hiszpanii omówili stosowany w Kraju Basków system ETHAZI: https://tknika.eus/en/cont/proyectos/ethazi-3/

Raport z realizacji job shadowing (dodatkowy nabór)

Zapraszamy do zapoznania się z raportem napisanym przez nauczycieli przedmiotów zawodowych biorących udział w job shadowing w ramach dodatkowego naboru do projektu nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000130224 Konsorcjum Erasmus+

Raport zawiera przebieg job shadowing w Turcji (Manavgat).

Nauczyciele reprezentowali następujące placówki szkolnictwa zawodowego: Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie, Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu, Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie.

RAPORT DO POBRANIA: raport

Wyniki rekrutacji

Zapraszamy do zapoznania się z listą uczniów zakwalifikowanych do udziału w zagranicznych praktykach zawodowych oraz nauczycieli zakwalifikowanych do udziału w job shadowing w ramach projektu Erasmus+ realizowanym przez Konsorcjum Erasmus, którego liderem jest firma EDU-IT .

Zakwalifikowani uczniowie: Pobierz

Zakwalifikowani nauczyciele: Pobierz

Zaczynamy rekrutację do kolejnego projektu!

Już 16 września rusza rekrutacja na praktyki zagraniczne oraz job shadowing w ramach programu Erasmus+

Firma EDU-IT jako lider Konsorcjum informuje o rozpoczęciu rekrutacji uczniów na 2-tygodniowe praktyki zawodowe oraz 5-dniowe szkolenie typu job shadowing dla nauczycieli w ramach projektu Erasmus+ nr 2024-1-PL01-KA121-VET-000231170.

Warunkiem udziału w rekrutacji jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronach internetowych szkół lub stronie Konsorcjum (zakładka dokumenty rekrutacyjne), podpisanie go przez ucznia i rodzica (lub opiekuna prawnego) oraz złożenie w sekretariacie danej szkoły do dnia 30.09.2024r.

Zapraszamy!